אחסון ציוד | פתרונות אחסון  Stop/Start Slideshow
מידוף ושיטות איחסון  
עמוד הבית  >  אודות  >  מידוף ושיטות איחסון  

סידורו של מחסן בצורה פרקטית ופונקציונאלית חשובה ביותר בכדי להפוך את המחסן לכלי יעיל המאפשר ניהול ובקרה תקינים על מלאי בכל העת. מחסן המנוהל נכון הוא כמו לב המפעל או הארגון, ולעתים איכותו של המחסן קובעת ומשליכה על הארגון כולו – עמידה בלוחות זמנים, אספקה ללקוחות ועוד. מידוף המחסן הוא חלק חיוני בתהליך תכנונו ובנוסף גם שיטות האחסון הנבחרות חשובות לתהליך.

מידוף ושיטת אחסון FIFO
שיטת אחסון זו קובעת למעשה כי הפריט הראשון המאוחסן הוא גם הראשון שינופק החוצה מהמחסן. שיטה זו מתאימה במיוחד לפריטים בעלי תאריך תפוגה מוגבל, ועל כן יש לסדר בצורה כזו שמנפקים את הפריטים לפי התאריך שלהם ולא נוצר מצב בו פריט מתקלקל או פג תוקפו והמשמעות היא בזבוז כסף למפעל. מידוף בשיטה זו נפוץ ביותר גם לפריטים ללא תאריך תפוגה, מאחר ויש היגיון רב וחיסכון רב בשימוש בשיטה זו.

מידוף ושיטת אחסון LIFO
שיטה זו נמצאת פחות בשימוש ויותר לצורך שימוש חשבונאי, שכן שיטה זו למעשה מבצעת רישום קודם למכירות של המלאי היקר ביותר ועל ידי כך מקטינה את היטלי המס. לעתים יבחר מפעל משיקוליו שלו שכן לבנות מערכת מידוף במחסן המשתמשת בשיטה זו.

מדוע מידוף כה חשוב?
מידוף המחסן קובע את איכות המחסן ואת הפרקטיות שלו. בהתאם לסוג הסחורה אותה מאחסנים במחסן קובעים אילו סוגי מדפים בכלל נדרשים, אילו עומסים הם צריכים לסחוב וגם מאילו חומרים הם צריכים להיות עשויים. צורת המדפים, גודלם והריווח בינהם קובעים עד כמה יהיו נגישים הפריטים המאוחסנים, עד כמה יהיה נוח להוציא פריט או לאחסנו במחסן ועוד פרמטרים חשובים.

בעת תכנון מחסן, רצוי שלא לוותר על ייעוץ הנדסי מעמיק ומקיף, שכן כל מחסן נדרש שלא רק לספק סחורה בזמן לקו הייצור או ללקוחות אלא גם מבחינה מנהלית לעמוד בתקנים מחמירים. בין התקנים ניתן למצוא תקני כיבוי אש, תקני איכות סביבה ותקני ניהול איכות כוללת – תקני ISO. ביצוע חקר הנדסי ותכנון הנדסי מקדים ימנעו טעויות בטיחותיות או טעויות שלהן עשויות להיות השלכות כלכליות כבדות על הארגון. כיום ניתן למצוא חברות רבות המספקות פתרונות מידוף ואחסון לכל סוג של ארגון, והם מתמחים במתן פתרונות מותאמים ותפורים אישית לכל לקוח, בכדי להביא את המחסן למיטב התפוקה שלו.

לסיכום
מידוף ושיטות אחסון לסחורה במחסן חשובות במידה רבה לחיוניותו של המפעל. חברות רבות כיום עורכות שינויים מקיפים במחסנים לצורך שיפור הבקרה על המלאי וניהול מידוף המלאי כחלק בלתי נפרד מתוכניות התייעלות וצמצום הוצאות מיותרות. מניעת מצבים בהם סחורה מתבזבזת או מתיישנת, מניעת מצבים בהם אין מעקב על מידוף ועל כן לא יודעים את מצב המלאי – לכל אלו משמעויות כספיות לארגון, ויש לתת על כך את הדעת.